Tööjõukulude prognoos ja eelarve 2016

Tööhõive määr on Eestis praegu väga kõrge ja tööpuuduse määr madal. Noori tööturule sisenejaid jääb järjest vähemaks ja nendest, kes lisanduvad, on suur osa kõrgharidusega. See tähendab, et lihtsatele töödele, kus praegu töötab suhteliselt palju vanemaealisi, on järjest keerulisem leida pensionileminejate aendajaid, olenemata palgatasemetest.

Töötasud kasvavad kiiremas tempos kui SKT ja see on tähendanud ettevõtete kasumite vähenemist. Kuigi tippspetsialistide hulk Eesti tööturul on kasvanud, on lihtsate tööde osakaal kõigist hõivatutest ikka märksa suurem kui näiteks Soomes.

Ettevõtted ise hindavad oma äritegevuse oluliseks takistuseks tööjõupuuuduse kõrval nõudluse ebapiisavust, mis on viimastel aastatel kasvanud ehituses ja mõnevõrra paranenud teeninduses (konjunktuuriinstituudi andmed). Nõudluse puudus võib seotud olla ka konkurentsivõime vähesuse ja võimekate spetsialistide, sh müügitöötajate puudusega.

Tööhõive kasv, tööpuuduse vähenemine, samas tööpakkumiste ja tööjõuvajaduse kasv toovad kaasa tiheneva konkurentsi töötajate pärast ning aktiivsema liikumise tööjõuturul. Palgainfo Agentuuri ja partnerite uuringute tulemused näitavad, et töökohta vahetama on rohkem altid väiksema staažiga töötajad, mis võib viidata probleemidele kohandumisel ja sisseelamisel, aga ka värbamise praagile.

Spetsialistide tasemel saab järjest olulisemaks, kuivõrd suudavad värbajad tuua välja tööalased väljakutsed ja töö sisu atraktiivsuse, samuti ka organisatsiooni väärtuspakkumise. Seepärast peavad töötajate värbajad olema järjest enam müügiinimesed kui lihtsalt kandidaatide sobivuse hindajad. Paljudest testidest ja ülesannetest koosnevad värbamisprotsessid võivad kandidaadid ära väsitada ja ka eemale peletada. Kuigi ettevõtete seisukohast võib tunduda otstarbekas värvata täpselt sobiva erihariduse ja kohase töökogemusega spetsialist, võib see vähendada hea potentsiaali ja suure sisemise motivatsiooniga kandidaatide hulka.

Kuidas hindate värbajad, kas olete selleks valmis?

Allikas: Kadri Seeder, Palgainfo Agentuur, artikkel ajakirjast Personalipraktik, oktoober 2015

Mine tagasi blogisse

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga