5 küsimust, mida peaksid kandidaadilt küsima igal intervjuul

LinkedIn Talent blog avaldas oktoobrikuus artikli viiest kõige populaarsemast küsimusest, mida igal intervjuul võiks kandidaadilt küsida.

Siin need on:

1.Too mulle palun näiteid, kuidas hoiad ennast kursis valdkonnas toimuvaga?

Siinkohal tuleks siis vaadata, milliseid blogisid inimene loeb, keda ta jälgib Twitteris, millistel üritustel ja konverentsidel ja projektides ta osaleb jne. Vastus annab aimu inimese huvist ja soovist pidevalt edasi õppida ja areneda ning huvidest, mis jäävad väljapoole reaalset töökogemust ja mismoodi nad neid teadmisi ja kogemusi väärtustavad ning suudavad neid ära kasutada oma oskuste ja võrgustiku arendamiseks.

2. Räägi mulle kõige põnevamast projektist, mille kallal Sa kunagi töötanud oled?

Antud küsimus annab infot mitme aspekti kohta:

Kommunikatsioon: kas nad suudavad anda projektist ülevaate selgelt ja lühidalt. Meeskonnatöö: Kuidas nad tegid koostööd või teistega suhtlesid, et saavutada eesmärki. Motivatsioon: Kas nad on entusiastlikud oma kõige põnevama projekti üle? Kui ei ole, siis tõenäoliselt ei suuda nad entusiastlikud olla muude projektide puhul.
Eksperthinnang: Kui ma olen antud teemaga kursis, suudan hinnata, kas kirjeldatud väljakutsed olid tõepoolest keerulised.

3. Kes on Sinu kangelane?

Antud küsimus annab vastuse sellele, mida kandidaat oma elus väärtustab ja kelleks või milliseks inimeseks ta soovib tulevikus saada. Kui kangelase väärtushinnangud klapivad Sinu ettevõtte põhiväärtustega, on suur tõenäosus, et ta sobitud ettevõttesse hästi. Kui ei, siis tasuks ehk mujalt otsida.

4. Kui saaksid oma elulookirjelduses ühe asja ära muuta, siis mis see oleks ja miks?

Paljud võtavad mõtlemiseks hetke ja vastavad, et üldjuhul midagi seoses haridusega või et oleksid pidanud eelmiselt ametikohalt juba varem lahkuma jne.

Vastused annavad aimu sellest, mida inimene ise oma nõrkusena tajub, mida oma karjääri puhul kahetseb ja millest on võib-olla puudu jäänud.

5. Järgmise küsimuse asemel lase neil lahendada hoopis ülesanne

Parim viis inimeste intervjueerimiseks on lõpetada küsimuste küsimine.

Näiteks administratiiv assistenti värvates koostas värbaja 6 spetsiaalset ülesannet, mis iseloomustavad hästi antud ametikohta. Ta andis kandidaatidele info, et intervjuu protsess käibki nii, et ülesanded on paberil ja kui oled need lahendanud, siis koputa lihtsalt uksele. Antud värbamise puhul oli vaja inimest, kes saaks hakkama ülesannete lahendamisega minimaalse järelevalve all. Kui küsida kandidaadilt küsimust, kas sa suudad iseseisvalt töötada, siis loomulikult on vastuseks jah.
Nt ühe antud ülesande puhul oli eesmärgiks ühest teatud kaustast saata teatud e-mail teatud aadressile. Ülesande konksuks oli see, et fail oli tegelikult pandud valesse kohta ja ülesanne andis hea ülevaate sellest, kes on piisavalt nutikas, et teha üks lihtne otsing ja õige dokument üles leida. Üllatuslikult 15-st inimesest suutis kõigest 3 õige faili üles leida. Seega muutus otsustamine värbaja jaoks oluliselt lihtsamaks.

Assisteerivate positsioonide puhul olen ise ka alati kandidaatidel teatud ülesandeid, kirju ja tekste lasknud kirjutada. See annab tõepoolest kohe selge ülevaate sellest, milline on inimese väljendusoskus, ülesandest arusaamise võime ja lahenduse leidmise kiirus. Seega olen nõus, et pole mõtet rääkida asjade tegemisest, vaid lihtsalt neid asju teha. Loomulikult ei sobi see kõikide ametikohtade puhul, kuid teatud värbamiste puhul sobib suurepäraselt.

 

Mine tagasi blogisse

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga